Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

coronauyari1

KORONA VİRÜSÜNE KARŞI OLUŞTURULAN '' EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI '' PAKETİNE SEKTÖRÜMÜZ İÇİN İLAVE TALEPLERİMİZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA VE SAYIN TARIM VE ORMAN BAKANIMIZA İLETİLMİŞTİR.
 
Küresel bir salgın olan Covid-19’a karşı Ülkemizde de Ulusal bir mücadele yürütmekteyiz. Şüphesiz insan sağlığı, insan hayatı her şey den önce gelmektedir. Bu ulusal mücadelede hepimize düşen bilgilenmek, bilgilendirmek ve talimatlara uyarak bu salgından en az zararla kurtulmaktır.
 
Bu süreç ekonomik kayıpları da beraberinde getirdi ve bu kayıplar derinleşerek devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 18 Mart 2020’de açıklanan ekonomik paket olumlu olmakla birlikte sektörümüze yönelik ek önlemlere ihtiyaç vardır.
 
Gümrük kapıları kapanmış en fazla ihracatımız olan ülkelerle ticaret durmuştur. Süs Bitkileri sektöründe özellikle günlük, mevsimlik tüketilmesi gereken kesme çiçek ve mevsimlik çiçeklerde de tüketim durmuştur. Aylarca emek vererek ürettiğimiz sadece belli sezon ve günlerde satışa sunulan, işletmelerimizde ve seralarımızda hazır bekleyen ürünlerimizin tamamı çöpe atılacaktır. Şu an Hollanda başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi bizim ürünlerimiz de maalesef zayi olacaktır. Üreticinin bu yükün altından kalkması ve bir daha aynı üretimi gerçekleştirmesi mümkün değil.  Kendine özgü hassasiyetleri olan sektörümüzün, kesinlikle pozitif ayrıma ihtiyacı vardır.
 
Yaklaşık 100 binlerce kişinin ekmek kapısı olan, çalışanlarımızla birlikte ailelerin geçimini sağlayan sektörümüzde işletmelerimiz de zor durumdadır. 
 
Alınacak ekonomik tedbirler kapsamında;
 
-          KDV’nin %8’e düşürülmesi,
 
-          Banka kredilerinde borç ötelemesinin en az bir yıl olması,
 
-          Özellikle faiz destekli tarımsal kredilerde teminatlarının düşürülmesi ve finansa erişimin kolaylaştırılması,
 
-          Çalışanlarımızın SGK prim ödemelerinin ertelenmesi gerekmektedir.
 
Bu zorlu süreçte herkesin üzerine düşeni yapacağına ve Türkiye'nin bu krizi en az zararla atlatacağına inancımız tamdır.