Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

arkaplan

Daha önce birçok ilde üyelerimize verdiğimiz gelen talepler doğrultusunda ilk kez Belediyelere de vermeye başladığımız, Bitki Besleme, Yetiştirme, Bitki Sağlığı, Bakım ve Budama Eğitimi 25 Şubat 2020 de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Turgut Özakman Sahnesinde yapıldı. Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinden büyük ilgi gören eğitime yaklaşık 150 Park Bahçeler Dairesi personeli katıldı.

Yapılan eğitimi Çağlayan Tarım Ürünlerinden Ünal ÇOLAKEL verdi. SÜSBİR adına eğitime Başkan Ahmet DÜNDAR, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa BİLGİN ve Bursa Üyelerimizden Fırat DERSİMLİ katıldı.

Başkan DÜNDAR, konuşmasında Süs Bitkilerinin kullanıldığı yerlerde, peyzaj uygulamalarında, çevre düzenlemelerinde, başarılı uygulamalar, beğeni toplayan çevre düzenlemeleri sektörümüzü için ne kadar olumlu faydalı ise bu konuda ki yanlış uygulamalar, kötü başarısız uygulamalarda Süs Bitkileri Üreticilerimizi ve Sektörümüzü doğrudan etkiliyor ilgilendiriyor.. İşte tam bu noktada SÜSBİR olarak; Belediyelerimizin ve Kamu Kurumlarımızın peyzaj çalışmalarında bilgilerini tazelemek, eksiklerini gidermek, hatalı uygulamalar varsa bunları düzeltmek, daha iyi daha başarılı işler, çalışmalar yapılabilmesi böyle bir eğitime karar verdik.. Böyle bir bilgilendirme toplantısını sosyal sorumluluk gereği sektörümüzle ilgili çalışmalara duyarsız kalmamak adına SÜSBİR Yönetimi olarak yola çıktık.

 

Bu bağlamda Belediyelerle işbirliği içerisinde yapacağımız eğitimlere ilk adımın da Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi ile başladığını ve diğer Belediyelerle de bu eğitimlerin devam edeceğini ifade etti.

‘’Kaliteli bitki yetiştirmek için mutlaka sağlıklı bitki yetiştirmek zorundayız.’’ İfadesiyle üretilen bitkilerin yetiştirildiği koşulların önemine değinen Başkan DÜNDAR, suyun ph ec değerlerinin sık sık yılın belli dönemlerinde analizinin yapılmasının bitkinin üretiminde ki tüm aşamalarda önemli bir faktör olduğunu belirtti. Sahada kullanılan bitkilerin milli değer olduğunu yapılan uygulamalarda ki yanlışların süs bitkileri sektörüne de olumsuz bir imaj yarattığını, yanlış bakım uygulamalarından dolayı da birçok bitkinin kuruyarak ülke ekonomisine zarar verdiğini söyledi.

Başkan DÜNDAR, yapılacak uygulamalarda dikkat edilmesi gereken 5 Doğrunun, Doğru Zaman-Doğru Çeşit(Tür)-Doğru Zemin(Yer)-Doğru Sulama-Doğru Kişi ile birbirlerini tamamlayan süreçler olduğunu sunumunda görsellerle tüm katılımcılara anlattı.

Başkan DÜNDAR, sunumunun sonunda eğitimi veren Çağlayan Tarın Ürünlerine, tüm katılımcılara ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN’e de yerli üreticiye desteklerinden ve yerli bitki kullanımına verdiği önemden teşekkürlerini sundu.

Bursa Üyelerimizden Fırat DERSİMLİ, Budama konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Budamanın önemini, iklimlere göre budama zamanlarının değişiklik gösterdiğini anlattı. DERSİMLİ, Park ve Bahçeler Dairesi Budama personellerine sahada ayrıca uygulamalı budama eğitimi de verdi.