Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

iya

SÜSBİR Başkanı Ahmet DÜNDAR İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayına katıldı. İki gün süren Çalıştay panel oturumları şeklinde devam etti.

Çalıştayın ilk günü Panel programında konuşmacı olan DÜNDAR, öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tamamen yerli bitki alımına yönelen Belediyelere teşekkürlerini sundu.

 

‘’Millet Bahçeleri gibi milli ve yerli bir projede ithal bitki kullanılmasına anlam veremiyoruz.’’diyen DÜNDAR, SÜSBİR olarak Millet Bahçelerinde yerli bitki kullanılması ile ilgili çağrımızı gerek gazete ilanıyla gerekse yer aldığımız tüm platformlarda sözlü ve yazılı şekilde dile getirdiğimizi vurguladı.

‘’Peyzajda sürdürülebilirlik önemli’’ diyen DÜNDAR, ithalat ve sürdürülebilirliğin bağdaşmadığını ithalattan bahsedilen yerde sürdürülebilirliğin mümkün olamayacağını dile getirdi.

‘’Son 10 yılda süs bitkileri sektöründe 500 milyon dolar ithalat yapıldı. Bu miktarın yarısı bile üretime aktarılsaydı, şuan 300 milyon dolarlık ihracatımız olurdu.’’ Diyen DÜNDAR, ithalatın üretim ve ihracat önünde büyük bir engel olduğunu vurguladı.

Başkan DÜNDAR, Yenilenen SÜSBİR Portal’dan da bahsetti. Belediyelerimizin Türkiye’de üretilen bitki envanterinin tamamını SÜSBİR Portal üzerinden takip edebileceğini dile getirdi. Portal üzerinden yapılacak alımlarla hem tüm üreticilere fırsat eşitliğinin sağlanmış olacağını hem de yerli üretimin destekleneceğini vurguladı. Üreticiler olarak Belediyelerin taleplerini karşılamak için her zaman hazır olduğumuzu da belirten DÜNDAR, bu Çalıştay’ da yer almanın bizler için mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU ile de kısa bir görüşme fırsatı da bulan Başkan DÜNDAR, yerli ürün kullanımı ve yerli üreticiye desteklerinden dolayı sektörümüzün memnuniyetini ve üreticilerimiz adına teşekkürlerini iletti. Başkan İMAMOĞLU da her zaman yerli üretimden vazgeçmeyeceklerini ve üreticilerimizin yanında olacaklarını söyledi.