Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

abb kapak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Daire Başkanlığında 23 Ağustos Cuma Günü ‘‘Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Türleri Tespiti’’ toplantısı yapıldı.
Toplantıya, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu ve Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yıldırım Şamil Özden başkanlık etti.
SÜSBİR adına toplantıya Başkan Ahmet Dündar katıldı. Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Orman Genel Müdürlüğü temsilcileri, Ziraat Odaları ve özel sektörden işletme temsilcileri de toplantıya katılım sağladı. 


Açılış konuşmasını Çevre Koruma Daire Başkanı Muhammet Güldaş yaptı. Güldaş, Konuşmasında toplantının ana gündem maddesinden, üreticileri destekleyecek alım garantili sözleşmeli üretim modeli projelerinden bahsetti. Başkan Güldaş açılış konuşmasının ardından ilk sözü sektörün en önemli temsilcisi olarak nitelediği SÜSBİR Başkanımız Ahmet Dündar’a verdi.
Başkan Dündar, bugüne kadar ilk kez bir Büyükşehir Belediyemizin sektöre söz hakkı tanıyan, sektörün görüşüne başvurduğu bir toplantı düzenlediğini vurguladı ve bu toplantı için Daire Başkanımızın şahsında Ankara Büyükşehir Belediyemize teşekkürlerini iletti. Başkan Dündar, bu toplantıyı iyi niyetli bir başlangıç olarak gördüğünü ve bu sürecin samimiyetle sürdürülmesi halinde üreticilerimize ve Başkentimize mutlaka faydalı olacağını belirtti.

BAKABİLECEKLERİ KADAR DİKECEKLER

Toplantının öncelikli gündem maddesi, Ankara’da yapılacak uygulamalarda Ankara iklim koşullarına uygun bitkilerin belirlenmesiydi.
Başkan Dündar, bu bitkilerin tespitinde önceliğin; Bölgenin doğal bitkileri mi?, Estetik beklentiler mi?, yoksa ekonomik açıdan maliyet mi? olacağına karara verilmesi gerektiğini söyledi.
Yapılan çalışmalarda aslında en önemli konunun sürdürülebilir uygulamalar olduğunu vurgulayan Başkan Dündar, ülkemizin dört bir yanında Belediyelerin veya Karayollarının yaptıkları dikimlerde bitkilerin önemli bir kısmının bakımsızlıktan kuruduğunu, heba olduğunu dile getirdi. Bunun önüne geçmenin tek yolunun, Belediyelerimizin bakabilecekleri kadar yeşil alanda bakabilecekleri kadar bitki dikmelerinin gerektiğini söyledi.
Bu konuda da SÜSBİR’in geçmişte çalışmaları olduğu konusunda katılımcılar bilgilendirildi. Önümüzdeki günlerde bölgedeki Belediyeleri de dâhil ederek, çalışanlarına eğitim verilmesi konusunda ilk çalışmanın Ankara Büyükşehir Belediyesinde SÜSBİR desteği ile yapılması kararlaştırıldı.
Belediyelerin uygulamalarında kalıcı işler yapmak için beş doğrunun önemli olduğunu dile getiren Başkan Dündar, Doğru Zaman, Doğru Zemin, Doğru Çeşit, Doğru Sulama ve Doğru Kişilerle yapılacak bakımla başarılı olunacağını vurguladı.

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM

Seçimlerden sonra bazı Belediyelerin geçmişteki maliyetleri öne sürerek kendi bitkilerini kendilerinin üretme düşünceleri hakkında ise; 
‘’Ödemiş’ten Bayındır’dan 1 TL’ye alınan Ardıç’ın Ankara’ya 17 TL’ye fatura edilmesinin sorumlusu üreticimiz değildir. Siz, bir Ardıç 17 TL diye yola çıkıp üretime başlarsanız geçmişte yapılan yanlışları düzelteceğiz, Belediye’yi kara geçireceğiz derken, maalesef yeni yanlışlar yaparsınız. Yapmanız gereken sahaya inmektir. 
Maalesef geçmiş yönetimlerin yapmadığı, üretim bölgelerine gelerek, üretimleri yerinde görüp gerçek fiyatlarıyla en kaliteliyi en uygun fiyata almaktır’’ dedi.
Bunun için en uygun yöntemin Alım Garantili Üretim olduğunu söyleyen Başkan Dündar, Alım Garantili Üretimin hem daha ekonomik hem de istediğiniz zamanda istediğiniz kalitede ürün almak için en uygun yöntem olduğunu belirtti.
Öncelikle mevsimlik çiçek ve çalı gruplarında kısa vadede, ağaç ve ibrelilerde ise uygun bir planlama ile orta ve uzun vadede en iyi sonuçların alınacağını üreticiler olarak garanti ettiğimizi vurguladı.

KURUYAN IHLAMURLAR

Ankara’nın bulvarlarında kurumaya başlayan ithal Ihlamurları da gündeme getiren Başkan Dündar, geçtiğimiz yıl Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Ihlamurların kurumaya başladığını, önlem alınması için SÜSBİR olarak gerekli teknik desteği vermek üzere hazır olduğumuzu bildiren bir resmi yazı göndermemize rağmen cevap alamadığımızı ve bugün o Ihlamurların tek tek kuruduğunu dile getirdi.
Başkan Dündar, Binlerce Avro ‘ya ithal edilen Ihlamurları Anadolu Bulvarında asfaltın üzerine dikerek ölüme terk etmenin vicdansızlık olduğunu söyledi.

MİLLET BAHÇELERİ

Millet Bahçelerinin de gündeme geldiği toplantıda Başkan Dündar; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili Bakanlık, Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde yapmış olduğumuz tüm girişimlere rağmen hala tırlar dolusu ithal bitkilerin millet bahçelerine getirilmesini üzüntüyle karşıladığımızı belirtti.
Bu alımlarda iyi niyet ve samimiyetin sorgulanması gerektiğini vurgulayan Başkan Dündar, adı ‘Millet Bahçesi’ olan bu bahçelerde içinde bulunduğumuz bu ekonomik şartlarda devlet projelerinde hala ithal bitki kullanmanın hem ülkemize hem de üreticimize verdiği zararı milletimizin takdirine bıraktığını belirtti.

Toplantı sonunda hazırladığımız SÜSBİR teknik raporu Daire Başkanına sunuldu. Hazırladığımız rapor, Ankara’nın doğal bitki örtüsünde bulunan ve kolay adapte olabilen, az su ve bakım isteyen bitkilerin listesi ve kullanım yerlerine göre bitki seçiminin kriterlerini içermektedir. 
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak işbirliklerimizde bir başlangıç olarak gördüğümüz bu toplantı hem süs bitkileri sektörü hem de bağlı sektörler ve temsilcileri açısından oldukça verimli geçmiştir. Bir kez daha bu toplantıyı düzenleyen Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyor, görüşülen tüm konuların uygulamalarını da takipte kalacağımızı siz üyelerimize beyan ediyoruz