Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

mersin kapak

Toplantıya Mersin İl Tarım Müdürlüğünden Bitki Sağlığı ve Koruma Şube Müdürü Murat Çelebi, Mersin Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hakan S. Çakır , Çukurova Kalkınma Ajansından Hakan Bozlu , TKDK dan Dr. Işıl Yılmaz ve Ahmet Çağrıcı, ZMO Mersin Şubeden Deniz Gürbüz ve sektörümüzde Mersin ve Adana da faaliyet gösteren Üyelerimiz katılmıştır. Toplantıda Kümelenme, SÜSBİR faaliyetlerinin yanı sıra üye talepleri de görüşülmüştür. Mersin toplantısından sonra Mersin ve Adana çevresinde üye ziyaretleri yapılmış ayrıca kümelenme çalışmasının ilk aşaması olan anket çalışmaları da tamamlanmıştır.

 

Toplantı SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar’ın konuşmasıyla başlamıştır. Dündar konuşmasında; 
ENA(Avrupa Fidancılar Birliği) Üyelik sürecinin tamamlanarak Üye olduğumuzu sektör adına Avrupa’daki gelişmeleri daha yakından takip etmemiz açısından ENA üyeliğimizn oldukça önemli olduğunu vurgulamıştır.
Hayata geçirilen SÜSBİR Portalın, süs bitkileri üreticileri için en ucuz pazarlama kanalı olduğunu belirtmiştir. Portalda üyelerimizin Belediyelerin direk arada aracıların olmadığı sanal bir ortamda buluşturulduğunu ve yakın zamanda peyzaj uygulama ve inşaat şirketlerine de sistemin açılarak yeni satış kanallarının Portala dahil edileceğini söylemiştir.
Sektördeki ara elaman ihtiyaçlarının giderilmesi hakkında ilk olarak Yalova da bulunan Meslek Lisesi ile yapılan protokolden sonra okullarla ilgili protokollerin gelen taleplerde değerlendirilerek devam edeceğini, bu sayede hem sektörde ara elaman ihtiyaçlarının sorunu giderileceği hem de son dönemde okullarımıza olan ilgilerin de artmasının hedeflendiğini belirtmiştir.
Konuşmasında, son dönemde özellikle Belediyelerden gelen budama , dikim , bakım gibi yaşanan sorunların giderilmesi adına eğitim verilmesi talepleri hakkında görüşmeler yapıldığını da belirte Dündar, bu eğitimlerin de hayata geçirilmek üzere planların hazırlık aşamasında olduğunu ifade etmiştir.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan konuşmasında ;
Uzun zamandır yapılan görüşmelerden sonra %0,03 beyan oranının düşürülmesi ile ilgili sonuç alınarak oranın 2018 yılı beyanlarından başlamak üzere %0,01 düşürüldüğünü de bu toplantı vesilesi ile üreticilere bildirmiştir.
TSE ile yürütülen çalışmalardan sonra sektörümüzle ilgili yayınlanan standartlara kavuştuğumuzun müjdesini vermiştir.
Zirai Karantinalarda yazılan yeni talimat sonrası uygulamaya alınan ve alındıktan sonra yurt dışından gelen bitkilerde özellikle analiz maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve analiz sonuç sürelerinin de oldukça uzadığından dolayı yaşanan sıkıntılardan, bu sıkıntılar karşısında Bakanlık ta yapılan ikili görüşmelerden ve görüşme sonuçlarından, önümüzde ki aylar itibariyle Üniversite öğrencilerinin alanlarımıza yaptıracağımız ziyaretlerinden ve bu sayede sektörümüzün daha bilinir olmasını hedeflediklerini ifade etmiştir.

Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ise Sektörel Kümelenme Projesine SÜSBİR ile birlikte Eylül 2017 de Yalova’ dan başladıklarını , Antalya , Sakarya ve Bursa Bölgerinde toplantılarla birlikte sahadaki anket çalışmalarının tamamlandığını Yalova ve Antalya bölgeleri içinde saha çalışmalarının sonuçlandırıldığını ve raporların tamamlandığını ifade etti. Raporların tamamlanmasının ardından tespit edilen sorunların en başında 4 ana sorunla karşılaştıklarını belirtti. Sektörde yetişmiş eleman aradığımız elamanları bulamama ile ilgili SÜSBİR Akademisi Projesinin hayata geçirilmesi gerekliliğini , AR-GE ve İnavasyon konularında İhtisaslaşmış AR-GE – İnavasyon Merkezlerinin kurulması , Pazar araştırması , Pazarlama ve Satış konusunda sektörün yetersiz kalması sebebi ile İhtisaslaşmış Pazar Araştırma-Pazarlama ve Satış Merkezlerinin kurulması ve son olarak da tedarik konularında oluşturulacak İhtisaslaşmış Tedarik Merkezlerinin kurulması projelerinin önemini , hayata geçirilmesi gerekliliğini vurguladı.

" alt="" />