Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

odemis kapak

Ödemiş’te yapılan toplantıya İzmir ve çevre illerden SÜSBİR Üyeleri ve sektör paydaşları davet edilmiştir. SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ve Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç başkanlığında yapılan toplantı, Kümelenme çalışması ile SÜSBİR faaliyetlerinin anlatılması ve üyelerle sektör sorunları üzerine istişare yapılması ve üye taleplerinin alınması şeklinde gerçekleşmiştir. Toplantı sonrasında Ödemiş, Bayındır ve çevresinde üye ziyaretleri yapılmıştır.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar konuşmasında;
TSE ile yürütülen çalışmalardan sonra sektörümüzle ilgili yayınlanan standartlara kavuştuğumuzun müjdesini vermiş, ENA(Avrupa Fidancılar Birliği) Üyelik sürecinin tamamlanarak Üye olduğumuzu sektör adına Avrupa’daki gelişmeleri daha yakından takip etmemiz açısından ENA üyeliğimizn oldukça önemli olduğunu vurgulamıştır.
Hayata geçirilen SÜSBİR Portalın, süs bitkileri üreticileri için en ucuz pazarlama kanalı olduğunu belirtmiştir. Portalda üyelerimizin Belediyelerin direk arada aracıların olmadığı sanal bir ortamda buluşturulduğunu ve yakın zamanda peyzaj uygulama ve inşaat şirketlerine de sistemin açılarak yeni satış kanallarının Portala dahil edileceğini söylemiştir.
Uzun zamandır yapılan görüşmelerden sonra %0,03 beyan oranının düşürülmesi ile ilgili sonuç alınarak oranın 2018 yılı beyanlarından başlamak üzere %0,01 düşürüldüğünü de bu toplantı vesilesi ile üreticilere bildirmiştir.
Sektördeki ara elaman ihtiyaçlarının giderilmesi hakkında ilk olarak Yalova da bulunan Meslek Lisesi ile yapılan protokolden sonra okullarla ilgili protokollerin gelen taleplerde değerlendirilerek devam edeceğini, bu sayede hem sektörde ara elaman ihtiyaçlarının sorunu giderileceği hem de son dönemde okullarımıza olan ilgilerin de artmasının hedeflendiğini belirtmiştir.
Konuşmasında, son dönemde özellikle Belediyelerden gelen budama , dikim , bakım gibi yaşanan sorunların giderilmesi adına eğitim verilmesi talepleri hakkında görüşmeler yapıldığını da belirte DÜNDAR, bu eğitimlerin de hayata geçirilmek üzere planların hazırlık aşamasında olduğunu ifade etmiştir.
Son olarak, Birliğimizin yeni yerinde kendine ait bir ofis satın alarak bundan sonraki dönemde hizmetlerine bu şekilde devam edeceğini söylemiştir.
Toplantıda İzmir İl Müdür Yardımcısı Musa Bakan da İl Müdürlüğü olarak 13 ilçede süs bitkisi üretildiğini , sektörün her zaman yanında olduklarını ve her zaman da desteklerine devam edeceklerini beyan etti.
Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat ERİŞ, Ticaret Odasında Süs Bitkileri Komitesinin oluşturulduğunu , sektörün KDV sorununun çok önemli bir sorun olduğunu burada Maliye Bakanlığına önemli bir görev düştüğünü , sektöre verilen kredilerde sadece arazinin dikkate alınıp gerçekte arazi üzerinde bulunan bitkilerle birlikte dikkate alınması gerektiğini , nace kodlarıyla da ilgili yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını ve sorunların düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ayrıca SÜSBİR Portalın çok ilgisini çektiğini ve üreticilerin kesinlikle portala sahip çıkmaları gerektiğini düşündüğünü ifade etti. 
Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ise Sektörel Kümelenme Projesine SÜSBİR ile birlikte Eylül 2017 de Yalova’ dan başladıklarını , Antalya , Sakarya ve Bursa Bölgerinde toplantılarla birlikte sahadaki anket çalışmalarının tamamlandığını Yalova ve Antalya bölgeleri içinde saha çalışmalarının sonuçlandırıldığını ve raporların tamamlandığını ifade etti. 
Raporların tamamlanmasının ardından tespit edilen sorunların en başında 4 ana sorunla karşılaştıklarını belirtti. Sektörde yetişmiş eleman aradığımız elamanları bulamama ile ilgili SÜSBİR Akademisi Projesinin hayata geçirilmesi gerekliliğini , AR-GE ve İnavasyon konularında İhtisaslaşmış AR-GE – İnavasyon Merkezlerinin kurulması , Pazar araştırması , Pazarlama ve Satış konusunda sektörün yetersiz kalması sebebi ile İhtisaslaşmış Pazar Araştırma-Pazarlama ve Satış Merkezlerinin kurulması ve son olarak da tedarik konularında oluşturulacak İhtisaslaşmış Tedarik Merkezlerinin kurulması projelerinin önemini , hayata geçirilmesi gerekliliğini vurguladı.

 

" alt="" />