Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

bb kapak

09 Mart 2018 Cuma Akşamı SÜSBİR organizasyonunda gerçekleşen toplantıya SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat Zencirkıran , Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Mehmet Özgür , Kestel Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Ali Güner , BEBKA(Bursa,Eskişehir,Bilecik Kalkınma Ajansı) dan Elif Boz Ulutaş , Bursa PMO dan Yönetim Kurulu Üyesi Esra Özkan , Bursa ZMO dan Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Sarıkaya , Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenleri , Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ve üreticiler katıldı.

 Başkan Dündar, SÜSBİR Portalın hayata geçirilmesi sürecini ve beklentilerini katılımcılara anlattı. Toplantıda portal sine vizyondan uygulamalı olarak katılımcılara gösterildi. Sektörün genel sorunlarının konuşulduğu toplantıda ENA Üyeliğimizin Ocak Ayında gerçekleştiği ve bundan sonra ki süreçte ENA Üyeliğinin sektöre Avrupa’ya yapılacak ihracatlar da olumlu yönde etki edeceği ifade edildi. Üyelik sürecinde ENA tarafından SÜSBİR Portalın ve TSE standartlarımızın olmasının Üye Ülkeler tarafından büyük bir ilgi çektiği de belirtildi. Ayrıca sektörün sorunlarının başında gelen ara eleman konusuna değinen Dündar, ilk olarak TOOB Yalova Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapılan karşılıklı imzalanan protokolle atıldığını, bundan sonra ki süreçte de bu protokollerin gelen talepler doğrultusunda imzalanmaya devam edileceğini belirtti. Bu imzalanan protokollerde öğrencilere seçtikleri bölümü daha iyi tanıma fırsatı sunmak, staj imkânı ve mezun olduktan sonra iş garantisi sağlamak olduğunun altını çizdi.

Prof.Dr. Güvenç, sektörün kalkınmasının yolunun kümelenme olduğunun altını çizdi. Güvenç, “Kümelenme modeli bir ülkenin zenginleşebilmesi için uygulanması gereken en önemli kalkınma modelidir. Bu modeli süs bitkisi sektörüne uygulama çalışmalarımız devam etmektedir. Sektör için tespit edilen en önemli sorunları çözmek için; SÜSBİR Akademisinin, İhtisaslaşmış Satış ve Pazarlama Kooperatiflerinin, İhtisaslaşmış Ortak Tedarik Kooperatiflerinin, İhtisaslaşmış AR-GE ve İnovasyon Kooperatiflerinin kurulması gerekmektedir.
Ayrıca belirtilen sorunların çözümü için yapılan öneriler İzmir bölgesi, Bursa-Adapazarı-Sakarya ve üreticilerimizin yoğunlaştığı her bölge için de geçerli olacaktır. Bu sistemlerin kurulması sektöre ait ekosistemin sağlıklı olmasına çok büyük katkı yapacaktır” dedi.