Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

sakarya kapak

08 Mart 2018 Perşembe Akşamı SÜSBİR organizasyonunda gerçekleşen toplantıya SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdem, Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Adil Şencan, Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı İsmail Kaya, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Fidanlıklar Müdürü Süleyman Memiş, Sakarya Üniversitesi Sapanca MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü Öğretim Görevlisi Nurettin Kartal, Sakarya-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar, Sapanca İlçe Merk.ve Kırkpınar Bel.Tar.Kalk.Kooperatifi Başkanı Osman Kubilay ve Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ve Üreticiler katıldı.

 Başkan Dündar, SÜSBİR Portalın hayata geçirilmesi sürecini ve beklentilerini katılımcılara anlattı. Toplantıda portal sine vizyondan uygulamalı olarak katılımcılara gösterildi. Sektörün genel sorunlarının konuşulduğu toplantıda ENA Üyeliğimizin Ocak Ayında gerçekleştiği ve bundan sonra ki süreçte ENA Üyeliğinin sektöre Avrupa’ya yapılacak ihracatlar da olumlu yönde etki edeceği ifade edildi. Üyelik sürecinde ENA tarafından SÜSBİR Portalın ve TSE standartlarımızın olmasının Üye Ülkeler tarafından büyük bir ilgi çektiği de belirtildi. Ayrıca sektörün sorunlarının başında gelen ara eleman konusuna değinen Dündar, ilk olarak TOOB Yalova Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapılan karşılıklı imzalanan protokolle atıldığını, bundan sonra ki süreçte de bu protokollerin gelen talepler doğrultusunda imzalanmaya devam edileceğini belirtti. Bu imzalanan protokollerde öğrencilere seçtikleri bölümü daha iyi tanıma fırsatı sunmak, staj imkânı ve mezun olduktan sonra iş garantisi sağlamak olduğunun altını çizdi.

Başkan Yardımcısı Akcan, katılımcılara TSE’nin SÜSBİR’in katkılarıyla Süs Bitkileri Standartlarının belirlemiş olduğunu hatırlattı. Standartların belirlenmiş olmasının hayati bir öneme sahip olduğunu ifade eden Akcan, “SÜSBİR tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda 22 Aralık 2017 tarihinde Süs Bitkileri Kalite Standartları’nın bir bölümü olan İsimlendirme, Biçim, Kodlandırma ve Ölçülendirme, Terimler ve Tanımlar Standartları TSE tarafından Türk Standardı olarak çıkartılmıştır” dedi. Ayrıca SÜSBİR olarak TÜRKTOB ve diğer Birliklerinde olduğu çatı altında kendi mülkümüzün olduğu binanın da satın alındığını ifade etti.

Prof.Dr. Güvenç, sektörün kalkınmasının yolunun kümelenme olduğunun altını çizdi. Güvenç, “Kümelenme modeli bir ülkenin zenginleşebilmesi için uygulanması gereken en önemli kalkınma modelidir. Bu modeli süs bitkisi sektörüne uygulama çalışmalarımız devam etmektedir. Sektör için tespit edilen en önemli sorunları çözmek için; SÜSBİR Akademisinin, İhtisaslaşmış Satış ve Pazarlama Kooperatiflerinin, İhtisaslaşmış Ortak Tedarik Kooperatiflerinin, İhtisaslaşmış AR-GE ve İnovasyon Kooperatiflerinin kurulması gerekmektedir.

Ayrıca belirtilen sorunların çözümü için yapılan öneriler İzmir bölgesi, Bursa-Adapazarı-Sakarya ve üreticilerimizin yoğunlaştığı her bölge için de geçerli olacaktır. Bu sistemlerin kurulması sektöre ait ekosistemin sağlıklı olmasına çok büyük katkı yapacaktır” dedi.