Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

tkge 11

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunlar Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) ile Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ‘’ Tohumculukta Kadın Eli: Başarı Örnekleri’’ konulu panel Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans salonunda yapıldı.

 

Tohumculuk sektöründeki kadın girişimcilerin başarı öykülerini anlattıkları organizasyon katılımcıların yoğun ilgisini çekti. Etkinliğe NAKSAM Müdürü Doç.Dr. Gülen Özdemir, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ve Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek başta olmak üzere sektör temsilcileri, akademisyenler, kadın üreticiler ve öğrencilerinde olduğu 500’ü aşkın dinleyici katıldı.

‘’ Tohumculukta Kadın Eli: Başarı Örnekleri’’ panelinde SÜSBİR üyesi Güner Çiçekçilik ve Fidancılık Firmasının Sahibi Elmas Güner, Petektar Tohum Genel Müdürü Büşra Yapıcı, Doktay Tarım Kurucusu Dr. Dilşen Oktay, Önder Tohumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Elif Mülayim Bayrak ve Arslan Fide Genel Müdürü Özlem Arslan başarı öykülerini dinleyenlere paylaştı.

***

SÜSBİR Başkanı Dündar; ‘’ 625 üyemizin 95’i kadın. Bizim işimiz kadınların eline çok yakışıyor’’

SÜSBİR Başkanı Dündar yaptığı konuşmada SÜSBİR’in 625 üyesinin 95 tanesinin kadın olduğunu, bu oranın diğer sektörlerle karşılaştırıldığında yüksek bir oran olduğunu ve bundan çok büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Dündar şöyle konuştu; ‘’Kadınlarımızın süs bitkileri sektöründe aktif ve etkin olmasının sebebi, üretim sürecimizin detaylı, hassas olması ve sabır istemesidir. Ayrıca bizim üretimimiz kadınlarımızın eline çok yakışır. Bugün aramızda olan Elmas Güner başta olmak üzere tüm üreticilerimiz, yurt dışındaki fuarlarda dahil olmak üzere çoğu etkinliğe katılarak yeni üretim modelleri, yeni teknolojilerin kullanımı ve ticaret konularında kendilerini geliştirmek için azami gayreti gösteriyor. Bu yaklaşımları süs bitkileri sektörünün büyümesini büyük bir ivme katıyor.’’

***

‘’ Küçük bir bahçeden 15 dönümlük üretime’’

SÜSBİR üyesi Güner Çiçekçilik ve Fidancılık Firmasının Sahibi Elmas Güner ise panelde özetle şöyle konuştu: İlk önce evimin küçücük bahçesinde tohum alarak süs bitkisi üreterek başladım bu işe. Daha sonra 3 dönüme yükselttim. Üç oğlumla birlikte gece gündüz çalışarak 15 dönümlük bir alanda üretim yapmaya başladık. İşimi çok seviyorum, çok özen ve gayret gösteriyorum. Burana tüm kadınlarımıza başarılar dilerim’’

Etkiliğin sonunda girişimci kadınlara TÜRKTOB ve NKÜ tarafından plaket ve başarı belgeleri verildi.

Elmas Güner plaketlerini ve başarı belgesini SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet İstanbulluoğlu’nun elinden aldı.