Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

Türkiye ve dünyadan çok sayıda katılımcının bir araya geldiği ve SÜSBİR’ in desteklediği Flower Show fuarı, 23-25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti. Açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkanı Ahmet Dündar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı açılış konuşmalarını yaptılar.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar konuşmasında, sektörün süreç içerisinde belediye ve kamu alımları ile büyüdüğünü, bu büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için tüketimi özel sektöre ve ihracata doğru yönlendirmenin bir gereklilik olduğunu söyledi.  İthalatın azaltılması için planlamalar yapılarak daha kaliteli ve daha çeşitli ürünlerin üretilmesinin önemli olduğunu vurguladı.  Ayrıca SÜSBİR’in hayata geçirdiği, Türkiye’nin ilk web tabanlı satış portalı olan SÜSBİR Portalın öneminden ve dünyada bu sistemin kullanımının her geçen gün arttığından bahsetti. SÜSBİR Portalı üyelerin ve belediyelerin daha aktif kullanması gerektiğini belirten Dündar, Portal’ın sektöre yön vereceğinin de altını çizdi.

Süs Bitkileri sektörünü daha ileriye taşımak için yapılan görüşmelerin ve toplantıların da sonuçlarının alınmaya başladığını vurgulayan Dündar, Royal Flora Holland (RFH) ile son yıllarda yapılan görüşmeler sonrasında RFH’nin Türkiye’de saha çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Ayrıca yapılan tüm tekliflerin ‘kazan kazan’ anlayışı ile değerlendirileceğini söyleyen Dündar, Ekonomi ve Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmeleri de bu yönde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konuşmasında son olarak yerli üretimin desteklenmesine değinen Dündar, bu amaçla belediyelerle de görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz açılış konuşmasında Süs Bitkilerinde KDV oranının %8’e çekilmesi ile ilgili çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Ayrıca üretimde Türkiye’de üretilebilen bitkilerin Türkiye’de üretilerek piyasaya sunulması, belediyelerin alımlarında %50 yerli ürün kullanımı kuralına uymalarının sağlanmasının gerekliliğinden bahsetti. Konuşmasının sonunda Yılmaz, SÜSBİR’in fuara olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

Sektörün bir araya geldiği en büyük platform olan Flower Show fuarına, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcı ve ziyaretçi yoğun ilgi gösterdi. 

flower show 2017 1