Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

Bu yıl 13.sü düzenlenen Ödemiş Süs Bitkileri Sergisinin açılışı 26 Ekim 2017 günü görkemli bir törenle yapıldı. Açılış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Ödemiş İlçe Kaymakamı Celil ATEŞOĞLU, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Mustafa HÜYÜKTEPE, Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut BADEM, SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet DÜNDAR, Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı Muammer ARDICAK, Koop. ve Birlik Başkanları ile çok sayıda üreticinin katılımıyla yapıldı.

 

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet DÜNDAR açılış konuşmasında süs bitkileri üretim ve pazarlamasının öneminden, SÜSBİR‘in sektör adına yürüttüğü faaliyetlerden ve üreticilerin ortak sorunları ile bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinden bahsetti. SÜSBİR Satış Portalı’nın kurulmasıyla oluşan yeni pazarlama kanalının sektör için Türkiye’de bir ilk olduğunu, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla üyeler için fırsat eşitliği yaratarak en küçük üreticinin bile internet üzerinden ürününü pazarlamasına olanak sağladığını belirtti. Ayrıca Portalın Belediyelere de açıldığını ve sektörün en büyük alıcıları olan Belediyelerin de portal üzerinden Türkiye’nin her yerindeki ürünlere ulaşabildiğini kaydetti.

Sektördeki istihdam sorununa da değinen Dündar, Süs Bitkileri Meslek Liselerinin öğrenci bulamaması ve öğrenim gören öğrencilerin de iş bulma kaygısıyla sektöre ilgi göstermediğini belirtti. Bunun karşısında da işletmelerin ara elaman bulamama sorunlarını yaşamasının bir çelişki oluşturduğunu ifade etti. SÜSBİR olarak bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için mezun olan öğrencilere iş garantisi verilebilmesi, bu okullar ile işletmeler arasında bir protokol imzalatarak köprü kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Sektörde üretim yapılan alanların arazi kiralarının ve satış değerlerinin yüksek olması sebebi ile üreticilerin arazi sorunu yaşadığını, bu sorununda ancak Devletimizin boş hazine arazilerini uzun dönemli kiralamalar yolu ile sektöre kazandırılmasıyla çözülebileceğini belirtti.

İthalat rejiminde Türkiye’de üretilemeyen ürünlerin ithal edilmesi, Türkiye’de üretilen ürünlerin ise yerli kullanımı desteklenmesi için yurt içinden temininin öneminden bahsetti. Bu konuda Belediyelerimize de ciddi görevlerin düştüğünü, Belediyelerimizin alımlarında gerekli hassasiyetleri göstererek yerli üretimi desteklemeleri gerektiğini vurguladı.

Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut Badem yaptığı açılış konuşmasında Sayın Dündar’ın konuşmasına ithafen SÜSBİR Satış Portalı için üreticilere ‘Portalınıza Sahip Çıkın’ dedi.

Ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Dağ ise yaptığı konuşmada Başkanımız Ahmet Dündar’ın yaptığı konuşmaya katılıyorum. üretimin ve tüketimin millileştirilmesi konusunda politikalar geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum dedi.

Sergide yer alan tüm standları ziyaret eden Dündar, serginin tüm katılımcılara hayırlı olması dileklerini iletti. SÜSBİR standı katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza DAĞ ve diğer protokol üyeleri de SÜSBİR standını ziyaret etti.

odemis sus bitkileri sergisi 2017 3