Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

egitimbanner

tesekkurbakan

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: ‘’ TARIM VE ORMAN BAKANI DR. BEKİR PAKDEMİRLİ’NİN DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ VAATLERİ SEKTÖRÜN İKİ ÖNEMLİ TALEBİNİ DAHA HAYATA GEÇİRECEK’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin bugün İzmir’de süs bitkileri üreticileri ile bir araya gelmesinden sonra verdiği müjdeleri değerlendirdi.

iki

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün İzmir’de Süs Bitkisi üreticileri ile bir araya gelerek, sektöre ilişkin uzun süredir talep ettiğimiz ve takibinde olduğumuz konularla ilgili iki müjde verdi;
?İhtiyaç fazlası orman fidanlıkları özel fidanlık sahiplerine kiraya verilecek. 
?Ormanlık alanlarda süs bitkilerinin yetiştirilebileceği özel orman fidanlığı kurulmasına imkân tanınacak. 

Sayın Bakan’ın yaptığı açıklamalarla ilgili gelişmeleri SÜSBİR olarak takip ederek, üreticilerimizle paylaşacağız.

ipm2

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Avrupa’nın en büyük Süs Bitkileri ve Peyzaj fuarı olan her yıl Almanya’nın Essen şehrinde gerçekleşen IPM 2019’u ziyaret etti. Üyelerimizden Cem Botanik ve Garden Koala’nın stantlarını ziyaret eden SÜSBİR Yönetim kurulu firmalarımıza fuarın hayırlı olması temennilerinde bulundu. Ayrıca Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Türkiye’den Serinova Plastiğin standına da hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Son yıllarda sektörümüzde daralan iç Pazar ihracatı daha da önemli bir hale getirmiştir. Bu sebeple, üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda SÜSBİR tarafından, IPM 2020’de bir ‘Türkiye Pavilionu’ kurulması ve SÜSBİR üyesi firmaların Türkiye’yi ve sektörü temsilen bu alanda yer almaları için çalışmalar başlatılmıştır.

enagk

Her yıl IPM Essen’de 24 Ocak’ ta yapılan ENA (Avrupa Fidanlıklar Birliği) Genel Kurul’una SÜSBİR adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ile Yönetim Kurulu üyemiz ve ENA temsilcimiz Umut Sakarya katıldı.

ENA Genel Kurulunda AB Mevzuatında Bitki Sağlığı konusunda yapılacak mevzuat değişikliklerinin yanı sıra ENA iç Tüzüğüne yönelik gündem maddeleri görüşüldü. Türkiye adına toplantıya katılan Dündar ve Sakarya gündemin ana konusu olan Bitki Sağlığı konusunda ülkemizdeki uygulamalar ve AB’ye uyum sürecinde iç mevzuatımızda yapılan değişiklikler hakkında Genel Kurul’a bilgi verdi.